Akupunktura ve 21. století


Petr Fiala

První vydání monografie Petra Fialy „Akupunktura ve 21. století“ na jaře 2016 bylo během několika měsíců rozebráno. Jednalo se o první českou moderní publikaci svého druhu vydanou u nás po listopadu 1989. Zájem o knihu byl enormní a předčil naše očekávání. Proto je vhodné přikročit ke druhému, doplněnému a přepracovanému vydání, v němž je možno podrobněji se zabývat některými tématy, která musela být z úsporných důvodů zestručněna nebo zcela vynechána.

Struktura monografie bude zachována – odpovídá jak curriculu výuky akupunktury na 1. LF UK v Praze pro mediky, tak i na Katedře akupunktury a tradiční medicíny IPVZ v Praze v rámci postgraduálního studia tohoto oboru pro lékaře.

První díl, zabývající se historií a rozšířením akupunktury v dnešní medicíně, bude doplněn o některé zajímavé pasáže z historie akupunktury a o postavení akupunktury v řadě dalších zemí Evropy i světa a přibudou některé nové ilustrace. Ve druhém díle o tradiční akupunktuře je možno zastavit se podrobněji u některých pojmů tradiční čínské medicíny a konfrontovat je se západním medicínským myšlením. To můžeme také více a detailněji rozvést ve třetím díle o akupunktuře v moderní medicíně a opět doplnit o nová schémata a ilustrace. Ve čtvrtém díle, zabývajícím se lokalizací a indikacemi jednotlivých bodů a drah, přibudou české názvy bodů a schémata (fotografie) s přesnější lokalizací nejdůležitějších a nejfrekventovanějších bodů. V pátém díle o aurikuloterapii můžeme přikročit jednak ke zvětšení některých příliš drobných obrázků s lokalizací bodů na uchu a jednak přidat další terapeutické postupy, včetně nových schémat. Konečně v šestém díle bude možno v rámci „speciálních indikací“ podrobněji probrat léčení některých dalších patologických stavů pomocí akupunktury a sestavit je přehlednějším způsobem.

Publikace bude sloužit jednak jako učebnice studentům oboru akupunktura, zejména na 1. LF UK a IPVZ v Praze, a jednak jako repetitorium a užitečná praktická příručka stávajícím akupunkturistům. Dále bude nepochybně zajímavou publikací pro další odborné lékaře a také pro širší veřejnost. V rámci současného trendu bližší spolupráce českého a čínského zdravotnictví nejen na centrální úrovni, ale i na úrovni regionů a velkých nemocnic lze předpokládat rostoucí zájem o fundovaný výklad této problematiky na dalších, ať už stávajících, či nově vznikajících odborných pracovištích nyní i v budoucnu.

Číst více
1 000 Kč Doporučená cena
Nedostupné