Vzdělaná


Tara Westover

Strhující pravdivý příběh o síle rodinných pout a odhodlání vydat se vlastní cestou

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova.

Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za něj nucena zaplatit.

Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k oblíbeným knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.

Číst více
399 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 352
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 31.03.2022
Formát 155x235 mm
Hmotnost 0,626 kg
Jazyk čeština
Původní název Educated
Původní jazyk angličtina
Překladatel Olga Bártová
EAN 9788020459633
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Recenze

cbdb.cz - Vzdělání, základ života


...Dokážete si představit, jak by vypadal váš život bez vzdělání? Jakým směrem by se ubíral? Jaké možnosti byste jakožto nevzdělaní měli? Proč se tím ale vůbec zabývat, když se nás tato otázka téměř ani netýká… Vzdělanost je ve vyspělých zemích přeci samozřejmost. Nebo ne?..

iliteratura.cz - Vzdělaná


..„Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.“...

Databazeknih.cz - Vzdělaná, Spencer


...„Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Nejen, že jsem se od dění nemohla odtrhnout, ale také se mi chtělo jen těžko věřit tomu, že vypráví příběh, který se odehrál v nedaleké minulosti. Obdivuji autorku, za vše, čím si prošla a jsem jí moc vděčná za to, že se rozhodla podělit se světem o její příběh. Je to titul, který vám prostě nesmí ujít. Doporučuji.“...

Autor knihy

Tara Westover Tara Westover

Tara Westover


Tara Westoverová (1986) je americká spisovatelka, esejistka a historička. Narodila se v Idahu do přísně náboženské rodiny survivalistů, která striktně odmítala státní instituce včetně nemocnic a škol. Přesto se Tara vlastním úsilím dostala na vysokou školu (poprvé vkročila do třídy v 17 letech) a své vzdělání završila doktorátem na univerzitě v Cambridgi. V současnosti pracuje jako vědecká pracovnice v Harvard Kennedy School Shorenstein Center a věnuje se projektům týkajícím se médií a politické polarizace společnosti. Vzdělaná, Její strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinných vazbách, se stal bestsellerem v mnoha zemích, patřil k oblíbeným knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.

Zobrazit profil autora